Here’s a great way to get your kids to eat beets without knowing it. Make them beet ketchup.

Here’s a great way to get your kids to beets without knowing it. Make them beet ketchup. Below is a simple recipe I found to make it at Springvegan.com. It taste yummy and is way healthier than traditional ketchup.

Recipe:

1 cup beets and 1/2 onion steam them until beets are tender takes about 30 minutes. Then let it all cool down and place the beets and onions in food processor. Add 1 tsp. minced garlic, 2/3 cup red wine vinegar and 1/3 cup sugar. Then puree it all in the food processor until smooth like ketchup. You can store the leftovers in the fridge for a month.

Score a free pizza or salad the way you want!

Score a free pizza or salad the way you want!

Head over to Fired Pie’s two newest locations on Tuesday, July 26th between 11am until 6pm.

If you have not been the Fired Pie they are all about making your pie and/or salad the way you want. Chose from any one of there toppings for either your pizza or salad. Normally that would cost you $7.95 for a pizza or salad and no extra charge for toppings. It is included in the price.

Only these two locations are offering the free salad or pizza on July 26th.

1155 W. Ocotillo Rd Suite 8 in Chandler on the southwest corner of Alma School and Ocotillo roads.

7510 W. Aspera Blvd. Suite 107 in Glendale on the northwest corner of 75th Avenue and Loop 101.

Make healthy dog food for $12 a week!

Homemade dog food recipe this batch should feed one large and small dog for a week. I buy most of ingredients at either Costco or Winco foods because you can buy in bulk and therefore save. My friend Keri got me started on making my dogs food.

Recipe:

cook 2 cups of brown or jasmine rice

1 pound on ground turkey or ground beef

2.5 pounds of mixed medley of veggies (I purchased the big 5.5 labs bags at Costco that contain broccoli, cauliflower, carrots and squash)

Cook it all up and then mix it all together and store in a bowl in your fridge until ready to serve. It should keep for a week if properly refrigerated. A weekly batch cost me about $12 a week. My store bought dog food cost my $9.50 a week. So the store bought cost less but not by much. For me the benefit out weighs the cost. My dogs gas does not offend me anymore and there coats are shiny.

Will the Vidalia Chop Wizard help make chopping and dicing a breeze? Let Just Daphne try it before you buy it

Vidalia Chop Wizard is an As Seen On TV product. The makers of this product claim it will chop or dice, fruits, vegetables and more in the fastest, safest and easiest way.

Often these products just don’t live up to their claims. This product did! We tested out the Vidalia Chop Wizard about two years ago and this little $20 product did exactly what it claims.

Here’s how it works. Let’s say you want to cut an onion. The instructions say to cut both ends of the onion, then cut it in half from the top to the bottom, remove the skin, and then were ready to use our machine. First decide which type of cut you want. The Vidalia comes with two blades, a large dicer or small one. Place the blade you want inside on the chopper by lifting up lid and placing the blade on top of the open container. Now open the lid and place the onion, or whatever you are chopping, between lid and blade. Now close lid and press it down until your item is pushed all the way through the blade and chopped in the container. That’s it!

I tried the Wizard on chopped onions, carrots, potatoes, apples and even tomatoes.

Surprisingly the Vidalia Chop Wizard worked great! What would normally take up to 30 minutes should only take you 10 using the Vidalia Chop Wizard. It really speeds up the process and makes it safer than using to knife but you still need to use it with caution.

After two years of using the exact same Vidalia, the blades are still sharp and it works just like if it was brand new. This Vidalia Chop Wizard is worth every penny.

You can pick it up at any store that sells As Seen on TV products. I bought mine at Target for $19.95 and just bought another for the same price two years later. Also, the little clean tool that comes with the Vidalia Chop Wizard makes cleaning safe and breeze. I still give it a thumbs up.

Get school supplies for teachers for free!

Treasures 4 Teachers is a non-profit organization that receives donated items from several businesses and sells them to teachers for a bargain price. They sell traditional supplies and nontraditional out of the box items too. Anyone who works with kids or is an educator, preschool teacher, classroom teacher, even Girl or Boy Scout leaders, can shop at Treasures 4 Teachers.

Plus there is an annual membership which costs $35 per person. This membership gives you access to a warehouse filled with donated materials from fabric to binders, markers, staplers, paper and more. In my opinion it is worth every penny because of the amount you can save.

Some of my favorite sections in the store are the “fill a bag for $5” and “fill a bag of books for $5”. At the store they will give you a medium sized clear plastic bag to fill it with anything you want from their $5 endless section of supplies.  Things like hanging folders, specialty papers, arts and crafts and some think out of the box stuff too. Plus the newest section is the book section. Same concept but instead fill that bag with as many books as you can and get it for just $5. I filled my bag with 25 to 30 books and there was room for more books. The books section is mainly children’s books so they are not that thick so you can really fill that bag.

They even have a small bag you can fill up for $1 with supplies like tissue, paper clips and science project supplies. There is even a free section! The free section when I went had tons of used binder folders.

If you are an educator in anyway and can afford the $35 membership this is definitely worth checking out.

Treasures 4 Teachers

3025 S. 48th street Ste: 101

Tempe, Az 85282

(480) 751-1122

One person’s trash is another person’s treasure when it comes to remodeling

 

One person’s trash is another person’s treasure. I am sure you have heard of Habitat for Humanity. Did you know they have stores that sell construction items for a bargain? The store are called Habitat Restores and there are four Valley locations. Most of the items in their stores are donated. They sell things like  constructions items, appliances, furniture, lighting, cabinets and anything else that pretty much can be donated to use for the home. Then they sell those items often for a bargain at their Valley Restore locations. Plus it is nonprofit which means no sales tax and your money is being put to good use.

To find a location near you head to this link Habitat Restore

 

Ways to make your bananas, potatoes and onions last longer

Make your produce last longer by doing simple things with how you store them.

When it comes to bananas you can make them last 3 to 5 days longer by simply wrapping the stems in plastic. This can be extra helpful for your organic bananas. Just wrap the stems in plastic and store on your counter away from other fruits and veggies.

When it comes to potatoes and preventing them from sprouting I’ve got a super simple solution. Just store them in your produce drawer next to apples. The ethylene gases from apples prevent your potatoes from sprouting.

Make your onions and more last longer
Store onions in panty hose

I can’t stand onions that’s my issue not yours. I do although know a way you can keep those onions for 8 months. It is called pantyhose. Cut the legs off and take one onion at a time and put one in the bottom and go up from there. As you add each onion you tie a knot and then add another onion. When you are ready to use your onions you cut the bottom onion off first and it does not affect the other onions from falling out. Onions should be stored in a dry cool place and away from other produce so it does not affect the taste.

 

Remodeling? Check out Desert Liquidators to help.

Liquidation stores are like going to Disneyland for me. You can find some amazing deals. One liquidation store I often shop at is called Dessert Liquidators. They always have restaurant equipment and remodeling items like tile, bathtubs, vanities, toilets and tools. If you have not heard of Desert Liquidators they are located near 18st and Washington and hence the name they are liquidators.

Their inventory changes daily, so you need to check them out often. Also everything you buy is-as is and no returns. Make sure to do your research and test out the items in the store before you shell out your money. Plus always do your research before making any purchase, just to make sure you are really getting a deal. 

 

Desert Liquidators LLC

1710 E. Washington Street

Phoenix, AZ 85034

 

Make healthy popcorn using just a paper bag and it is yummy and cheap!

I love popcorn! I think it truly is one of my favorite foods. It can be a fattening, high calorie food. Or it can be a very good source of fiber and very low in calories if made the right way, plus super cheap to make. The healthiest way to get the best bang for calories when eating popcorn is to avoid cooking it in oil and topping it off with tons of melted butter. Microwave popcorn is better but it is still not ideal and not cheap to buy. Air poppers are great but if you don’t have one, no worries. Here is a simple cheap and healthy solution to cook those kernels.

Grab a medium sized paper bag and pour a 1/3 cup of popcorn kernels into the bag. Then fold the top of the bag shut just a tiny ½” fold. You need to leave room for the kernels to pop so you don’t want to fold it too much. Then stick that bag in your microwave for about 2 to 3 minutes. Of course pop times will vary and be careful you don’t want to burn your popcorn. The popcorn will be done once you hear about 2 to 3 seconds between pops that means it is done, so stop the microwave. Let the bag sit in the microwave for a few minutes to cool off, so you don’t burn yourself. Then open up the bag and pour the popcorn in a serving bowl. You are all done with your air popped corn without an air popper.

Another simple little gadget I found that makes good fluffy air popped corn is the Nordicware popcorn popper. I think I am nordicware popcorn popper

failing in love with their different cooking gadgets. It is a bowl that you pour your kernels into, cover with the lid and then put in the microwave for 2 to 3 minutes. It will pop those kernels into fluffy popcorn. Plus you can use the bowl to serve the popcorn. It cost $8.99 at Target stores and Amazon.com. All of these ways will get you some yummy, healthy, low calorie, guiltless popcorn and it was cheap to make too.